Paris Maratonu – 1.Bölüm – Paris’e Varış ve Disneyland Macerası

Yayınlandı: 26 Nisan 2012 / Gezi, Koşu
Etiketler:, ,

23 Ocak’ta Adım Adım gönüllü koşucuları arasında yapılan çekilişte ASICS’in kontenjanıyla kayıtları kapanmış ve 15 Nisan’da koşulacak olan Paris Maratonu’na kayıt ücreti ödemeden katılma hakkı kazanmıştım. 3 yıldır maraton koşmuyordum ve bu süre zarfında daha kısa mesafelerde performansımı ilerletmiştim. Şimdi sıra bu ilerlemenin en son 4 saat 33 dakikada koştuğum Berlin Maratonu’ndan bu yana maraton performansıma nasıl yansıyacağını görmeye gelmişti. İlk iş olarak AntrenmanYap.Com’dan bir maraton antrenman programı alarak yaklaşık 12 hafta sürecek olan antrenman sürecine başladım. Acaba 4 saatin altında koşabilecek miydim?

11 Nisan Çarşamba sabahı 07:35’teki Paris uçuşumuza yetişmek üzere evden saat 04:50 gibi çıktık. Yerel saat ile 10:30 gibi Paris’e inmiştik. Bizi konuk edecek eski dostum Gökhan’ın evine varmamız 2 saati buldu. Sonradan öğrendik ki diğer havayolu ile güneydeki havaalanına inmiş olsak bu süre yarım saat olacakmış. Eve eşyalarımız bıraktık ve ailecek aslında göründüğü kadar yakın olmadığını çok geç anladığımız Eiffel Kulesi’ne doğru yürümeye başladık. Gidip dolaşıp birşeyler atıştırıp geri gelmemiz 3 saati buldu. O gece ertesi gunkü Disneyland macerası için enerji kazanmak amacıyla güzel bir uyku çektik.

Perşembe sabahı erkenden kalktım ve kimseyi uyandırmadan 07:00 gibi evden çıkıp programımdaki kısa rahatlama koşusuna başladım. Hava oldukça soğuktu. Gitmeyi planladığım park, devlet dairesi usulü bekçisi henüz gelmediğinden kapalı olunca ben de etrafından dolaşıp farklı bir rota belirleyerek koşuyu tamamladım. 08:30 gibi biletimize dahil olan 09:15 kalkışlı Disneyland servisini yakalamak için yola çıktık. Kimsenin İngilizce konuşmak istememesi ve konuşabilenlerin de kalkış adresini bilmemeleri sonucu deli danalar gibi Opera meydanında dört dönüp servis kalkış saati geçince de kendi imkanlarımızla gitmek üzere küfrederek tekrar metroya girdik. Disneyland’e ulaşmak, gezmek ve geri dönmek bir maraton öncesi yapılmaması gereken kusurlu hareketlerden biriymiş. Bütün gün oturmaksızın yürüyüp enerji stoklarını tüketmek yetmiyormuş gibi binlerce çocuğun mikrobunu da almak yanında cabası.

En son olarak Rock’ Roll isimli bir roller coaster’ı gözümüze kestirip yarım saat kadar sıra bekledik. Sıra boyunca bir sürü uyarı tabelası vardı. Yüksek tansiyon, kalp, sırt, bel ve hareket hastalığı gibi rahatsızlıkları olanların ve hamilelerin binmesi yasaktı. Çocuklar için ise 1.20 boy sınır vardı. Derin nasıl olduysa 1.20 m boy sınırına takılmadan görevliyi geçti. Nilgül’ün ve benim ise bunun Derin’in yaşına uygunluğu konusunda hala şüphelerimiz vardı. Binme sırası bize yaklaşınca ve aracın kalıştaki hızını görünce bu şüphe yerini endişeye bıraktı. Karambolde ben ve Derin yan yana, Nilgül önümüzde oturduk. Ne yapıyoruz biz, Derin güvenlik barının arasından sığar mı demeye kalmadan inanılmaz bir hızla harekete geçtik ve koltuklara tam anlamıyla yapıştık. O an büyük bir hata yaptığımızı anladım. Önümüzde 360 derecelik dönüşler vardı. Ben kendimi feda ederek koltukta belimi hafiften burarak yanımda oturan Derin’e doğru döndüm. Kafası dışarı sarkıyordu ve boynunu sabit tutmakta zorlanıyordu. Boynunu zedelemesinden ve dışarı kaymasından endişelenerek yarı yan dönmüş pozisyonda bir elimle başını sabitledim, diğeriyle de göğsünü koltuğa basılı tutmaya çalıştım. Bu arada sırtım ve belim oturma şeklimden dolayı olmaması gerek açılarla 4G’ye yaklaşan kuvvetlere maruz kaldı. Bu işkence ne kadar sürdü bilemiyorum ancak indiğimizde Derin ağlamak üzereydi ve benim belim hiç iyi durumda değildi. Sırt ve bel ağrım önümüzdeki günlerde artarak devam etti. Ama kızımız Derin, roller coaster hariç, çok eğlendi, önemli olan da buydu zaten.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s